Спробуйте бути хоча б трохи добрішими — і ви побачите, що будете не в змозі зробити поганий вчинок. Конфуцій. ...Добра людина не та, яка вміє робити добро, а та, яка не вміє робити зла. В.О. Ключевський

середа, 17 січня 2018 р.

Ми – здорове покоління"

Урок соціального педагога у 8 класі на шкільний конкурс "Мій кращий урок".

Тема: "Геть паління! Ми – здорове покоління"


Мета уроку:
Навчальна  поглибити знання учнів про негативний вплив тютюну на здоров"я людини, ознайомити з поняттями «пасивне паління», «тютюнозалежність», можливими шляхами попередження та боротьби з цією шкідливою звичкою.Виховна  формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії.
Профілактична   попередження паління серед підлітків та учнівської молоді.
Тип заходу: комбінований.
 Форма проведення: бесіда з елементами тренінгових занять.
Матеріали та обладнання: плакати, фотознімки та малюнки антитютюнового спрямування.
Література:

Технологічна карта уроку
Урок соціального педагога.



пп




Етапи уроку 
(заняття)
Хронометраж
Методичні прийоми, форми роботи  
Змістова лінія уроку (заняття): запитання, задачі, вправи.
Очікувані результати
1
Організаційний момент
3 хв
Привітання.
Налаштування на роботу. 
Створення робочої атмосфери. 
2
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
9 хв
1.Бесіда (4хв).
2.проведення досліду (5хв).
 Проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок. Проблемне запитання: Що ми можемо змінити, адже тютюнопаління—це не просто шкідлива звичка, це повільна смерть!
Активна робота дітей, логічні відповіді. 
3
Етап отримання нових знань.
15 хв
Лекція, бесіда.

1. Сумна статистика.
2. З історії тютюнопаління.
3. Сучасна профілактика.
4. ти маєш знати правду.
Ознайомити дітей з історією виникнення тютюну, та найцікавіщі факти про нього.
4
Етап осмислення отриманої інформації
  6хв
Міні-тренінг «Реклама».
1.Показ реклами тютюнових виробів. 
На прикладі реклами тютюнових виробів, діти зрозуміють як  життєві цінності підмінюються і пов'язуються із вживанням тютюну.
5
Етап прийняття рішення.
9 хв
Гра «ЗА чи ПРОТИ?»
1. Вплив друзів.
2. Дорослість.
3. Цікавість.
4. Приклад батьків.
Донести до дітей вагомі причини, які змусять їх взагалі ніколи не брати в руки сигарети!
6
Підведення підсумків уроку.
3 хв
Перегляд відеоролику
"Наслідки тютюнопаління"
Показати на прикладі постраждалих людей, до чого призводить куріння.


Тема: "Геть паління! Ми – здорове покоління"

Мета уроку:
Навчальна  поглибити знання учнів про негативний вплив тютюну на здоров"я людини, ознайомити з поняттями «пасивне паління», «тютюнозалежність», можливими шляхами попередження та боротьби з цією шкідливою звичкою.Виховна  формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії.
Профілактична   попередження паління серед підлітків та учнівської молоді.
Тип заходу: комбінований.
 Форма проведення: бесіда з елементами тренінгових занять.
Матеріали та обладнання: плакати, фотознімки та малюнки антитютюнового спрямування.
Література:


І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів:

      Суспільство мусить дбати про здоров"я своїх дітей та підлітків, адже вони майбутнє цього суспільства. З перших днів життя дитину в нашій країні супроводжує увага і піклування спеціальних дитячих закладів - лікувальних, виховних, навчальних, спортивних, розважальних та ін. Ось ціла армія лікарів, вихователів, вчителів, інструкторів докладають масу зусиль, щоб захистити дитину від хвороб, від фізичних та психологічних травм. Але ці титанічні зусилля не завжди мають належні результати і виявляються марними стосовно впливу тютюну. Чому?
Щоб відповісти на дане запитання проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок.


Завдання : назвати предмети, визначити їх призначення, розповісти про шкоду тютюну;
Результат: Учні швидко називають предмети, багато хто розпочинає перелік предметів саме з упаковки для цигарок.Вони добре знають для чого використовується ця упаковка, знають назви марок, безпомилково визначають призначення самих цигарок, але про шкоду тютюну, окрім фактору задимлення,мало хто щось може розповісти.
Висновок: Реклама цигарок всюди- від цигарки в руках батька чи інших членів родини, до крамниць, яскравих щитів(якщо не з прямою, то з опосередкованою рекламою тютюну) . Про шкоду від паління інформація розміщена так, що на неї майже ніхто не звертає увагу, тим більше діти. Вони сприймають яскраві, ефектні фото, малюнки, написи, але пропускають повз увагу застереження про шкоду куріння і тютюнового диму.Попередження не спрацьовує.
Проблемне запитання: Що ми можемо змінити, адже тютюнопаління—це не просто шкідлива звичка, це повільна смерть?


ІІІ. Етап отримання нових знань.

    Група вчених Мюнхенського університету заявила, що кожна випалена сигарета забирає 12 хвилин життя. Якщо людина в день випалює 20 сигарет , вона добровільно скорочує своє життя min на 5 років.

 1. Сумна статистика.

Згідно даних ВООЗ у 2000 р. 
в результаті вживання тютюну в світі загинуло понад 4,2 млн. людей. 
До кінця 2020-х рр. кількість жертв збільшиться до10 млн. в рік.
У ХХ ст. 
куріння забрало життя 100 млн. людей. 
Підраховано, що 150 млн. людей, що палять сьогодні, загинуть на протязі 25 років, якщо не покинуть, причому половина з них- молодь.
Щоденно від наслідків куріння в світі гине приблизно 13,5 тис. людей. 
Щороку - 4,5 млн.
В Україні палять біля 51% населення ( 1/3 з них жінки).
Щороку в Україні гине 120 тис. чол.

2. З історії тютюнопаління.
«Колумб Америку открыл, хороший был моряк, но заодно он научил весь мир курить табак.» - мабуть комусь з вас відома ця пісенька з к/ф «Остров Сокровищ». 

   
Тютюн - це трав'яниста рослина сімейства пасльонових. Тютюн має красиві квіти, які використовуються у декоративному садівництві. Використовують також висушене листя, яке спеціально обробляють, подрібнюють і використовують для куріння.
     Тютюн, як і кукурудза та картопля привезені до нас з Америки більше ніж 500 років тому. Куріння в індіанців було частиною релігійних ритуалів. Одним з перших європейців, що спробував тютюн, був мандрівник, іспанець Родріго де Херес, який згодом став заядлим курцем. Повернувшись з Америки до рідної Іспанії, після святкової вечері з приводу його повернення Родріго за звичкою запалив сигару і так перелякав усіх присутніх (ніколи ще в Європі не бачили, як людина вдихає вогонь і видихає дим!), що гості пожалілися до інквізиції. Так перший курець провів декілька років у тюрмі. Спочатку тютюн у Європі вирощували як декоративну рослину, але згодом якимось чином, тютюнові плантації з'явилися по всій Іспанії.

     У XVI ст. тютюн добрався і до Сходу. Якось посол Франції у Португалії Жане Ніко подарував своїй королеві Єкатерині Медичі тютюнове листя, як ліки від мігреню. Вдячна королева, якій раптом полегшало, назвала ліки на честь послa "нікотин". Так це слово з'явилося у нашому словнику. Згодом стало ясно, що тютюн - штука небезпечна. Мода на куріння та нюхання тютюну призвела до того, що нестримані модники почали страждати на гострі отруєння та різні хвороби. Тоді влада та церква почали профілактику куріння в дусі середньовіччя: в Америці курців страчували, у Італії - відлучали від церкви, а потім живцем замуровували, а у Турції - саджали на кіл.

     В Україну тютюн завезли у ХVII ст. Це «диявольське зілля» було заборонено церквою. За куріння, нюхання або жування тютюну карали… вириванням ніздрів. У 1697 р. Петро I зняв заборону . З того часу вирощування цієї рослини в Україні поширювалося.

3. Сучасна профілактика.

    Як бачите, з палінням вже давно борються різними засобами. В більшості країн світу заборонена реклама на ТВ. У Європі, за новими правилами оформлення сигаретних пачок, 30% площини займає антиреклама. На тютюнових пачках розміщують фото легень, серця, нирок курців. Коли в європейських країнах ввели заборону на куріння у громадських місцях, то статистика серцево-судинних захворювань знизилася на 40%. На даний момент в Україні  прийнятий закону про заборону тютюнопаління у громадських місцях.
 
   В багатьох закладах курців на роботу не приймають. 
Вперше курцю було відмовлено у прийомі на роботу ще у 1907р. У своєму листі автомагнату Генрі Форду винахідник Томас Едісон писав, що головна небезпека цигарок знаходиться у папері, який при спаленні виділяє миш'як. "Він дуже сильно впливає на нервові центри, вбиває клітини мозку, тому я не приймаю на роботу курців."
Взагалі на Заході курити не модно! А у нас мода ще 20-тирічної давності! 
4. Ти маєш знати правду.


То що ж таке куріння у «технічному відношенні»?


Куріння - це вдихання продуктів сухої перегонки тютюнового листя, внаслідок чого виділяється понад 500 різних хімічних речовин: нікотин, окис вуглецю, аміак, кислоти, ефірні олії тощо.
Нікотин - одна з найсильніших рослинних отрут, основна частина тютюнового диму.

У сільському господарстві речовина нікотин-сульфат вважається однією з найсильніших отрут проти шкідників. Іноді господині пересипають тютюном вовняні речі. Для чого? Щоб їх не побила міль.

  
 Часто кажуть, що одна крапля нікотину вбиває коня. Коли говорити точно, то однієї краплі чистого нікотину вистачить, щоб знищити трьох коней масою до півтони кожний.

   Якщо завзятому курцеві поставити медичну п'явку, то вона дуже швидко відпадає і гине у судомах, бо смоктала кров із нікотином. 

  •  В одному французькому курортному містечку Ніцца група молодих людей влаштували змагання, хто більше викурить сигарет підряд. Переможців чекав приз. Виграли двоє, вони викурили по 60 сигарет, але призу так і не отримали, бо померли. Кількох інших учасників «змагання» у важкому стані доставили до лікарні. Цей випадок внесений до Книги рекордів Гінесу. 
  •  В середині XIX ст. у Європі став відомим один судовий процес над графом Бокарме, який прочитавши книгу про культуру індіанців, де були описані властивості тютюну, отруїв свого шурина настоєм з листя тютюну. На той час такий настій був дуже поширеними ліками. Індіанці використовували тютюн «для знищення ворогів». Саме цю властивість тютюнового листя і використав граф. Тютюновий дим перевищує за токсичністю автомобільний у 4,5 рази. Як підрахували у 1983 р. фахівці науково-дослідного інституту загальної і комунальної гігієни СРСР - викурювання лише однієї сигарети відповідає умовам перебування людини на великій автомагістралі впродовж 36 годин!  
  •   У 1964 р. американські вчені В.Хант та Е. Родфорд відокремили з тютюнового листя, що більша частина нерозчинного полонію-210 залишається та накопичується в організмі. Цей факт свідчить про значний ризик для курців захворіти на рак, так як радіоактивні елементи викликають мутації в живих клітинах. Рак - це ІІ причина смертності у багатьох країнах світу. Майже 30% онкозахворювань в людей виникає через небезпечний вплив тютюну. Із курінням пов'язують виникнення раку легень, горла, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок. Рак молочної залози та шийки матки є в основному наслідком куріння серед жінок.
  •   У США в шт. Вірджинія тютюнові монополії, намагаючись впливати на патріотичні» почуття людей й шантажувати їх аби вони не піддавалися на заклики медиків покинути курити, виступили із заявою:"Тютюн - це 1,193 млрд. $ прибутку, що йдуть на потреби штату, плюс до того ще 90 тис. робочих місць."                                                                                    Як контраргумент , товариство боротьби проти раку висунуло свої підрахунки, які засвідчили, що саме лікування хвороб, пов'язаних із курінням обходиться щороку від 5 до 8 млрд. $. Американське протиракове товариство обстежило за певною програмою 187000 курців. Виявилося, що смертність від раку легень серед курців у 20 р. більше! ніж серед людей, що не курять. Якщо білу серветку притулити до губів, а потім видихнути сигаретний дим, то на ній залишиться брунатна пляма. Це смола - яка є дуже небезпечною, бо містить 40 канцерогенних речовин. «Канцер»- в перекладі з німецької означає «рак», тобто канцерогени -речовини, що викликають злоякісні пухлини. Якщо вушко кролика змастити сигаретною смолою, то через деякий час на цьому місці з'явиться рак шкіри. В організмі людини смола найбільше накопичується в легенях. Подивіться на фотографію. Це легені курця.




Здорові легені мають ніжно рожевий колір, а цей чорний колір - це смола. Якщо людина покине курити, то легені відновлюються через 1,5 - 2 роки.


  Всі бачили, як виглядає сигарета? Як ви вважаєте, яка температура горіння на кінчику сигарети, коли курець затягується?  Вона сягає 500-700*градусів. Для порівняння, наприклад, температура плавління свинцю - 237,4*С.


Чим вища температура горіння, тим більш повно й легше активуються смолисті речовини. При курінні сигарети, чим ближче вогник до кінчика, що знаходиться на губах, тим вища концентрація смолистих речовин і канцерогенів. Звичка докурювати сигарети до кінця або ще гірше - знову закурювати недопалок дуже небезпечна.
     Невипадково саме відмінність у способах куріння сигарет англійцями та американцями позначилася на тому, що в англійських курців рак легень трапляється значно частіше, ніж в курців США .
      Коли провели масовий експеримент зі збором недопалків (а їх збирали на вокзалах, у ресторанах, урнах на вулицях ) виявилось, що в Англіі середня довжина недопалка 18,4мм, в США - 30,9мм. «Скупішім» англійцям їхня звичка докурювати сигарету до кінця обходиться дорогою ціною .

     

А ще краще зберегти себе від раку -це покинути курити або ніколи не починати!  

      Ви чули, як іноді дорослі кажуть: «Будеш курити - не виростеш!» Дорослі іноді кажуть мудрі речі. Внаслідок куріння в організмі людини виникає кисневе голодування. Воно особливо небезпечне для молодого організму, що росте, і в якому дуже інтенсивно відбуваються всі обмінні процеси. Тютюновий дим містить чадний газ СО 2. Коли людина закурює, гемоглобін, що знаходиться в еритроцитах замість того, щоб з'єднатися із киснем, з'єднується із чадним газом, і тоді всі органи тіла замість кисню отримують СО 2 . Це і є кисневе голодування. Після однієї викуреної сигарети чадний газ залишається в крові протягом 8 годин і блокує доступ кисню у кров. Хронічне кисневе голодування призводить до того, що підліток відстає у рості, стає кволим. Така двофазність і лежить в основі вживання тютюну з метою як стимуляції, так і гальмування. Той, хто хоче себе стимулювати, спирається на І фазу, і коли дія її закінчується, і починається ІІ фаза гальмування нервових процесів, намагається знову стимулювати себе і запалює нову сигарету. А той, хто шукає в сигареті заспокоєння, задовольняється ІІ фазою дії нікотину. У разі потреби він курить сигарети одну за одною, тим більше, що коли нікотин приймати повторно, пригнічувальна стадія триває довше.

      Німецький поет Гьотте писав: «Від куріння тупієш, воно не сумісне із творчою працею!» Психологічне обстеження великих груп школярів та студентів ВНЗ показали, що серед курців виразно переважають ті, що мають низьку успішність, у них значно погіршується пам'ять, увага та розумова працездатність. Поки ми молоді, то мало замислюємося про те, що наше здоров'я - це не лише наше здоров'я, а й здоров'я наших дітей, онуків і правнуків. І від нашого теперішнього життя залежить наше майбутнє і майбутнє наших нащадків. І вже зараз ти несеш відповідальність за своє життя та за життя своїх близьких.


     Всі дівчата хочуть бути красивими та привабливими. Хлопці теж бажають гарно виглядати.  
Якщо ви дуже дбаєте про свою шкіру, надто про шкіру обличчя і курите, то для вас є новина: нікотин звужує периферичні кровоносні судини, і внаслідок погіршення живлення, шкіра обличчя стає блідо-жовтим, його риси загострюються. Є навіть таке поняття - «нікотинове обличчя». А зуби? Скільки зусиль доводиться докладати, щоб зняти жовтий наліт, жувати різні гумки! А що ж то за краса з жовтими зубами й коричневими пальцями рук?! А ваш гарний ніжний голос? Через кілька років він стане грубий та хриплий - це наслідок дії нікотину на гортань і голосові зв'язки.


Це реальна картина з життя, а тепер давайте проглянемо, які картинки нам малює реклама.


ІV. Етап осмислення отриманої інформації

  Міні-тренінг «Реклама».


Мета: показати на прикладі реклами тютюнових виробів, як життєві цінності підмінюються і пов'язуються із вживанням тютюну. 

Показ реклами тютюнових виробів :








Що тут зображено?

Які герої на плакаті?
Чи хочеться вам бути на них схожими?
Що потрібно зробити, щоб здійснити те, що на плакаті?

Закурити.

На різних рекламах зображують гарні людські бажання:
Бажання подорожувати , 
Бути незалежним,
Мати багато друзів, 
Бути коханим.

А тепер давайте детально розглянемо кожну цінність:
  • Чи дають сигарети незалежність?(навпаки - залежність психологічна та фізіологічна)
  • Чи допомагають вони знайти гроші на подорож ( якщо міn 100 гр. в місяць витрачати на сигарети)?
  • Кому вигідно робити рекламу сигарет?
  • Чого вони хочуть?
  • Яке в них завдання?(продати якнайбільше свого товару)

(До речі, актор, що грав у рекламних роликах ковбоя Мальборо, помер від раку легень. А президент концерну «Філіп Морріс» - не курить).



V. Етап прийняття рішення.


Ви прослухали вже достатньо інформації, щоб можна було зробити правильні висновки. Давайте пограємо у гру «ЗА чи ПРОТИ?»

    Як ви чули на початку уроку, мудра і достатньо сформована особистість перед тим, як приймати важливі для життя рішення, зважить усі «за» і «проти», потім робить висновки.

Отже. Навіть якщо ви проти куріння і ведете здоровий спосіб життя, уявіть, що ви вважаєте це нормальним. Назвіть, будь ласка, основні причини, за яких причин молоді люди починають курити:

1. Вплив друзів.

-Підніміть, будь ласка, руку, хто хоч раз у житті пробував курити? Дякую за відвертість. А тепер скажіть, кому дуже сподобалась перша спроба?
- Що ви відчували?(Запаморочення, нудоту, серцебиття, головний біль, кашель).
-Все, що ви назвали є ознаками отруєння організму.

Ви «отруїли» свій організм - йому не сподобалось.

Уявіть одну цікаву ситуацію. Вас пригостили цукеркою, вона вам дуже не сподобалась, але ви як вихована людина зробили на обличчі щось схоже на посмішку і подякували. Людина, яка вас пригощала, подумала, що вам однієї цукерки буде мало, і пропонує
ще одну. Ви будете її їсти? - Не думаю.

Постає одне питання: якщо перша сигарета майже нікому не приносить задоволення, то чому люди знову закурюють?
     Є таке поняття, як «престиж». Страх бути «не як усі». А якщо у компанії друзів майже усі курять, то небажання бути «білою вороною» змушує закурити, або ще гірше - друзі можуть назвати тебе «слабаком» або «непрогресивною».

2. Дорослість. 
   Нерідко причина початку куріння серед хлопців - прагнення показатися перед іншими, особливо дівчатами, таким собі «абсолютно дорослим» чоловіком, який не боїться нікого і нічого. Але якщо ти прагнеш бути дорослим, то ти маєш і вирішувати зовсім дорослі проблеми.
    Зовнішня «красивість» процесу куріння - постава курця, недбала манера струшувати попіл, випускати дим кільцями є одним із засобів самоствердження. Чому не у спорті, музиці, математиці, спілкуванні і допомозі іншим, а саме у палінні?

3. Цікавість.
Дуже часто називають саме таку причину. Нажаль молоді люди нерідко спочатку ідуть за покликом бажань та почуттів, а вже потім думають про наслідки, коли іноді буває вже досить пізно.

4. Приклад батьків.
      Якщо батьки відкрито курять при дітях, то чи велика вірогідність, що діти теж будуть курити? Звичайно.
      Якщо ви будете курити, то який приклад ви будете надавати своїм дітям? Ви хочете, щоб ваші майбутні діти курили?
Навряд чи. 
       А зараз ми всі проти куріння! Ми хочемо довго жити і мати здорових дітей. Які вагомі причини змусять вас взагалі ніколи не брати в руки сигарету?

1. РАК.

2. Скорочення тривалості життя.

3. Отруєння оточуючих.

4. Погане здоров'я майбутніх дітей.

Так, дуже вагомі причини!!!!


VІ. Підсумки уроку.







На останок хочу щоб ви переглянули цей відеозапис. Зробіть правильний вибір...це ваше життя...

Немає коментарів:

Дописати коментар